مربی خصوصی تناسب اندام در تهران

برخی افراد با شنیدن اسم مربی خصوصی تصور می کنند که فقط افراد مشهور یا ورزشکاران حرفه ای به چنین افرادی در کنار خود نیاز دارند. در حالی که مشاوره با مربیان خصوصی برای تمامی اشخاص که به دنبال تحقق رویای خود در زمینه تناسب اندام هستند پیشنهاد می شود. با ما همراه باشید تا با آگاهی کامل بتوانید یک مربی خصوصی حاذق انتخاب کنید.

تعریف اصطلاح مربی خصوصی

مربی خصوصی (Personal Trainer) شخصی است که افراد می توانند برای دستیابی به اهداف ورزشی خود از او کمک بگیرند. استفاده از مشاوره های مربی خصوصی نه تنها به تناسب اندام کمک می کند بلکه روند آمادگی جسمانی و تندرستی را نیز تسریع می کند.

در کشور های پیشرفته به خوبی از جایگاه مربیان خصوصی در مسیر دستیابی به اهداف تندرستی و تناسب اندام آگاه شده اند به طوری که حتی در آمریکا نیز فدراسیون ملی مربیگری خصوصی دایر شده است و استقبال از این شغل نیز روز به روز در حال افزایش است.

در میزان حقوق مربیان خصوصی فاکتور های مختلفی اثر دارد از جمله می توان منطقه جغرافیایی، میزان تخصص، سطح تجربه، مدرک تحصیلی و تحصیلات مرتبط را اشاره کرد.

تعریف تناسب اندام

اصطلاح فیتنس یا تناسب اندام اشاره به تناسب بین اندازه اندام های مختلف بدن دارد البته این تناسب نه تنها باید بین اعضا برقرار باشد بلکه باید به نسبت آن ها با فاکتور قد نیز دقت کرد.

تناسب اندام در حوزه زیبایی و زیبا شناسی تاثیر بسیاری دارد و افراد بسیاری از دیرباز در آرزوی دستیابی به آن هستند و راه های مختلفی را نیز امتحان کرده اند.

البته در حال حاضر با توجه به رشد چشمگیر صنعت مد در بین ‌جوامع اشتیاق جوانان و نوجوانان برای به دست آوردن اندامی ایده آل بسیار بیشتر شده است و حتی برخی رو به راه های دیگری همچون قرص های لاغری، جراحی و... آورده اند که ممکن است آسیب بسیاری به بدن برسانند.

ورزش کردن از راه های بی خطر و ایمن برای داشتن اندامی ایده آل است اگر در این مسیر از مشاوره های یک مربی خصوصی حاذق نیز استفاده شود روند بسیار سریع تر می شود.

مشخصات مربی خصوصی حاذق

اگر قصد دارید برای دستیابی به اهداف تناسب اندام از مربی خصوصی کمک بگیرید دقت داشته باشید که توانایی این کار را داشته باشد. در ادامه به حداقل قابلیت های آنان اشاره می شود:

 • آناتومی بدن مناسب
 • آشنایی با مباحث علمی و اصول تغذیه ای
 • توانمندی بررسی مراجعین در ابتدا و پس از پیشرفت
 • توانایی تدوین برنامه مناسب در جهت دستیابی به اهداف، خواسته ها و نیاز های مراجعین
 • توانایی مدیریت و اجرا برنامه های تدوین شده به شکل ایمن و اثر بخش

مزایا ورزش با مربی خصوصی

در صورتی که افراد برای فعالیت های ورزشی از برنامه هایی که مربی خصوصی تدوین کرده است استفاده کنند، مزایا زیادی به همراه دارد. از جمله:

 • فرد بهتر می تواند به اجرای صحیح حرکات بپردازد.
 • مربی متناسب با شرایط هر فرد، برنامه را تدوین می کند.
 • مدیریت زمان متناسب با برنامه صورت می گیرد.
 • بی نظمی کمتری در زمان اجرا برنامه ورزشی اتفاق می افتد.
 • با توجه به حضور مربی در کنار فرد در اصول تمرین مانند اصل اضافه بار، ریکاوری، مقاومت فزاینده و... نقص کمتری رخ می دهند.
 • امکان پیشرفت فرد با توجه به طراحی و تدوین برنامه شخصی برای آینده بهتر صورت می گیرد.
 • شوق و انگیزه فرد برای ورزش کردن در مقایسه با ورزش های گروهی افزایش می یابد.
 • هم چنین حضور مربی خصوصی کمک بسیاری به برطرف کردن نا هنجاری ها و عارضه های عضلانی - اسکلتی می کند.

نحوه دستیابی به تناسب اندام

امروزه سبک زندگی ماشینی افراد را به سمت بی تحرکی و تنبلی سوق داده است که فرصت چندانی نیز برای ورزش کردن ندارند.

به دست آوردن اندام ایده آل آرزوی بسیاری از افراد است. شما چه لاغر باشید و یا اضافه وزن زیاد شما را کلافه کرده است می توانید با ورزش کردن به این رویای خود دست یابید.

البته مشاوره با فرد متخصص می تواند این مسیر را هموارتر کند. همان طور که در زمان بیماری به پزشک مراجعه می کنیم برای تناسب اندام نیز باید از مربی خصوصی کمک گرفت.

نحوه تاثیر مربی خصوصی در دستیابی به تناسب اندام

نقش تناسب اندام و داشتن هیکلی مناسب برای اعتماد به نفس برای همگان اثبات شده است. البته زمانی می توان به این نتایج رسید که مربی مجهز به دانش روز نه تنها مراقب و متمرکز بر اهداف فرد باشد بلکه همواره با گوشزد کردن کوچکترین پیشرفتی ذوق و انگیزه نیز در فرد زنده نگه دارد. در زمان انتخاب مربی خصوصی حاذق بهتر است به سه مرحله توجه کنید تا به سرعت به تناسب اندام برسید:

۱- انتخاب مربی حاذق: زمانی می توان به نتایج فوق العاده امیدوار بود که مربی خصوصی مجرب و آگاه برای فرد برنامه تمرینی متناسب با نیاز ها، علائق و تیپ بدنی شخصی تنظیم کند.

۲- برنامه متناسب: مربی خصوصی اغلب متناسب با سبک زندگی فرد و شرایط بدنی به طراحی برنامه مناسب می پردازد که در آن دستور العمل هایی که بر پایه تست های سنجش سلامت و مشاوره پزشکی صورت گرفته است، گنجانده شده اند.

۳- حفظ انگیزه و اشتیاق: اگرچه حضور مربی متخصص با برنامه ای دقیق کمک می کند فرد سریع تر به اهداف خود برسد اما ممکن است پس از مدتی اشتیاق خود را از دست بدهد. اما مربیان متخصص با آگاهی کامل از این فرآیند کمک می کنند که فرد با انگیزه و پر قدرت تمارین ورزشی را انجام دهد.

برای چه افرادی انتخاب مربی خصوصی کمک کننده است؟

مربی خصوصی با انتخاب و تدوین برنامه ورزشی که در آن روش های مختلفی گنجانده شده است می تواند به تمامی افرادی که به دنبال کاهش وزن، بهبود آمادگی جسمانی، کاهش درد و یا تقویت عملکرد ورزشی هستند کمک بسیاری باشد.

نتایج ورزش با مربی خصوصی حاذق

تسریع روند نتیجه گیری: بسیاری از افراد به دلیل کمبود وقت از انجام ورزش صرف نظر می کنند اما داشتن مربی خصوصی می تواند به شما کمک کند نه تنها سریع تر به اهداف ورزشی خود برسید بلکه نتایج بهتری نیز به دست آورید.

عضله سازی و چربی سوزی: اگر چه هر فرد سلیقه متفاوتی دارد ولی داشتن اندامی عضلانی و فاقد چربی آرزوی بسیاری از جوانان است اما زمانی می توان به این هدف رسید که از مشاوره مربی خصوصی حاذق و با تجربه بهره ببرید در غیر این صورت ممکن است تعادل بین این دو بهم بخورد.

کاهش آسیب به عضلات: در صورتی که بدون آموزش به انجام حرکات ورزشی بپردازید ممکن است دچار آسیب شوید. مربی خصوصی با آموزش درست فرم و روش مناسب حرکات به فرد این احتمال را به شدت کاهش می دهد.

داشتن سبک زندگی سالم: از دیگر مزایا داشتن مربی خصوصی داشتن سبک زندگی سالم متناسب با اولویت های شخصی فرد است. پس اگر احساس می کنید در مسیر رسیدن به اهدافتان موانعی وجود دارد می توانید از مربی خصوصی کمک بگیرید.

میزان سواد علمی مربی خصوصی

مربی خصوصی انتخاب کنید که نه با تنها مباحث روان شناسی آشنا باشد بلکه از نظر تدوین برنامه ورزشی متناسب با تغذیه و شرایط فردی توانمند باشد تا سریع تر به اهداف خود دست یابید.

مشخصات برنامه های مدون توسط مربی خصوصی

در جلسات ابتدایی معمولا مربی خصوصی شرایط و یا محدودیت های فردی را بررسی می کند و پس از اندازه گیری ترکیب بدنی و نتایج حاصل از تست های قدرت و استقامت برنامه ای جامع طراحی می کند.

برنامه های تنطیم شده توسط این افراد متخصص نه تنها انعطاف پذیری بالایی دارند بلکه به کاهش وزن و افزایش قدرت بدنی و جسمانی کمک زیادی می کند.

دیگر وظایف مربی خصوصی

تنظیم اهداف به شکل بلند مدت و کوتاه مدت

مربی خصوصی متناسب با شرایط فیزیکی بدن فرد اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای هر یک تنظیم می کند.‌ اغلب می توان حتی در چند هفته ورزش نیز شاهد دستیابی به اهدافی مانند کاهش وزن، عضله سازی در قسمت های متفاوت بدن و... بود که در برنامه های کوتاه مدت به دست می آیند.

همچنین با تهیه برنامه مناسب برای اهداف بلند مدت، فرد علاوه بر کاهش وزن شاهد افزایش قدرت بدنی، بهبود سلامتی و... هست که اغلب بعد از یک سال ورزش و یا بیشتر به آن دست می یابند.

آموزش نحوه انجام تمارین ورزشی

مربی خصوصی به فرد می آموزد نه تنها چگونه ورزش کند بلکه به نحوه انجام آن نیز نظارت دارد تا فرد در اثر عدم انجام درست آن ها دچار آسیب دیدگی نشود. به همین دلیل مربیان خصوصی گواهینامه کمک های اولیه باید کسب کنند تا احتمال آسیب دیدگی شدید در زمان انجام تمارین کاهش یابد.

معیارهای انتخاب مربی خصوصی

 با کمک یک مربی خصوصی حاذق می توانید با امنیت ورزش کنید و به اندام ایده آل برسید. حال که با اهمیت انتخاب مربی خصوصی حاذق آشنا شوید برای اینکه برنامه تناسب اندام شروع کنید باید از ملاک های موثر بر انتخاب مربی خصوصی آگاه باشید. در ادامه به این ویژگی ها اشاره شده است:

۱- فیزیک بدنی متناسب: اگر مربی خصوصی خود از اندام متناسبی برخوردار نباشد نمی تواند مشوق خوبی برای شما باشد.

۲- شخصیت اجتماعی: با توجه به اینکه در مسیر رسیدن به اندام ایده آل باید مدت زیادی با مربی خصوصی در ارتباط باشید. حتما مربی انتخاب کنید که از نظر اخلاقی و شخصیتی با یک دیگر سازگار باشید تا بتوانید تمارین و فعالیت های ورزشی با آلودگی و انعطاف بیشتری انجام دهید.

۳- سبک انگیزشی: با توجه به اینکه مربی خصوصی علاوه بر آموزش نقش مشوق نیز دارد بهتر است به این مورد نیز توجه کنید. برخی افراد تمایل دارند با مربیان سخت گیر ورزش کنند ولی گروهی دیگر با این مربیان نمی توانند ارتباط بگیرند پس حتما به این رفتار مربی خود دقت کنید.

۴-گواهینامه: اگرچه داشتن گواهینامه های متعدد نمی تواند گواه مهارت و تبحر مربی متخصص باشد اما نمی توان از تاثیر آگاهی مربی از بدن انسان و تناسب اندام در دستیابی به اهداف سلامتی چشم پوشی کرد.

سخن پایانی

اگر برای دستیابی به اهداف ورزشی خود راسخ هستید پیشنهاد می کنیم از حضور مربی خصوصی استفاده کنید تا نه تنها در مناسب ترین زمان به اهداف خود برسید بلکه خطر آسیب دیدگی نیز کاهش یابد.

افزودن دیدگاه جدید